VAŠE RADY DO ZÁHRADY

Ak chcem  mať viac hrachu, či fazule, skôr ako ho  vysadím poukladám na spodok  žliabku na pásiky  natrhané noviny, ktoré zahrniem  kompostom. Udrží  sa tak potrebné teplo a vlhko pri klíčení. Eko - ochrana pred osami a sršňami . Do plastovej  fľašky nalejem trošku piva, zavesím  na strom a efekt sa dostaví o dva tri dni.  Ako ochranu pred hrabošmi sa mi pri sadení zemiakov  osvedčilo položiť  do vykopaného jarka vetvičky z ihličnanu – zo smreka alebo jedle, zasypal som ich zemou a potom klasicky sadil  zemiaky .

Vladimír  Novotka  zo  Senice

 

Vaše muškáty budú krásne kvitnúť, keď im doprajete  drožďovú výživu.  Do 1 litra vody rozdrobte  kocku droždia  a nechajte kvasiť dva týždne. Takto pripravený roztok zrieďte vodou  v pomere 1:3 a kvety polejete.

Mancika

 

Ak vám robia na čerešni alebo višni škorce neplechu,  nastrihajte  30-centimetrové pásiky alobalu a zaveste ich na konáre.  Alobal  odráža  svetlo  a škorce to odplaší.

Jozef  Bilčák, Bratislava

 

Posielam Vám nápad na mini skalku, ktorá  sa dá spraviť pomerne jednoducho. Na dno črepníka som položila drobné kamene, potom štrk a substrát zmiešaný s pieskom. Na povrch som dala skalkové kamene a vysadila skalničky. Do takejto mini skalky môžete vysadiť aj iné nenáročné rastlinky ako napríklad rozchodník. Ak chcete skalku ozvláštniť, môžete položiť  do črepníka jeden menší,  obyčajný plastový kvetináč . Na dekoráciu som použila  šišky, paličky bambusovej  trávy, ktoré som nalepila aj po obvode črepníka a plochý kamienok okolo ktorého som omotala kúsok špagátu. Zo špagátu sa dajú spraviť rôzne dekorácie a fantázií sa medze nekladú.

Vaša diváčka Tatiana Plešová

 

Škrupinky z vajíčok obsahujú vápnik a minerálne látky, a preto sú vhodné aj pre kvety. Škrupinu rozdrvím a posypem zeminu okolo kvetov. Pri zálievke sa tieto živiny rozpúšťajú a obohacujú tak pôdu. Rozdrvené a vysušené škrupiny z vajec občas primiešam aj do pokrmu nášmu psíkovi Aríkovi. Vápnik je dobrý na kosti a psíka tak ušetrím od  chemických preparátov.

Lucia Čierna, Bratislava